Daniel Murach

Ubezpieczenia

Życie i zdrowie - Majątek - Firma - Inwestycja

Zostaw kontakt
Szybki kontakt
*
*
*

Ryzyko w inwestowaniu. Od czego zależy?

Ryzyko w inwestowaniu. Od czego zależy?

Na czym to polega? Fundusze:

 1. Ryzykowne - większe ryzyko większa możliwość zysku ale trzeba pamiętać, że taki sposób oszczędzania powinien być brany pod uwagę w długim okresie inwestycyjnym. Dlaczego?

  Bo charakterystycznym zachowaniem się takich funduszy jest duża zmienność wartości.

  Przykład:

  • 1 rok - wzrost o 20 %
  • 2 rok - wzrost 3%
  • 3 rok - minus 5%

  Z obliczeń historycznych amerykańskiego rynku finansowego wykazano, że na przełomie 100 lat inwestowanie w akcje dało średnią stopę zwrotu na poziomie ok. 10%

 2. Umiarkowane ryzyko - te fundusze posiadają zazwyczaj około 50% akcji oraz 50% instrumentów finansowych bezpiecznych co oznacza, że wahania takich funduszy są mniejsze od inwestycji ryzykownych, ale zarazem ich zysk w długim okresie może być niższy od instrumentów ryzykownych.
 3. Małe ryzyko - większą zawartość tego funduszu stanowią instrumenty finansowe bezpieczne nawet do 85% resztę akcje. Taka konstrukcja funduszy sprawia, że są one dosyć bezpieczne i ich wahania są niewielkie.
 4. Bez ryzyka - fundusze takie zawierają w sobie do 100% instrumentów finansowych bezpiecznych. Firmy deklarują, że takie instrumenty nigdy nie zmniejszą swojej wartości a co za tym idzie ich wartość może tylko rosnąć i nie mają żadnych wahań.