Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu wiąże się z ograniczonymi możliwościami. Warto wobec tego pomyśleć o rozszerzeniu jego zakresu w celu zabezpieczenia własnych interesów w razie wystąpienia szkody. Nierzadko wystarczy dopłacić kilkadziesiąt złotych, aby być lepiej chronionym, móc liczyć na skorzystanie z usługi pomocy drogowej, naprawy auta w trakcie podróży, podstawienia samochodu zastępczego itd. Obecnie umowy z ubezpieczycielem można zawrzeć nawet zdalnie, co stanowi ogromne udogodnienie.

W jaki sposób ubezpieczyć swoje auto? O czym warto pamiętać?

Nie ma znaczenia, czy ktoś kupuje prestiżowe auto prosto z salonu, czy używany pojazd od osoby prywatnej. Zawsze trzeba wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Warto jednak wiedzieć, że dostępnych jest wiele dodatkowych polis. Autocasco zapewnia ochronę przede wszystkim właścicielowi samochodu. Jeśli ktoś będzie sprawcą kolizji lub wypadku, to w ramach AC nadal może liczyć na pokrycie kosztów przez towarzystwo ubezpieczeniowe. W przypadku wartościowego pojazdu warto wykupić polisę, której zakres obejmuje również jego kradzież. Zasada jest taka, że im większy ma być zakres ochrony, tym więcej trzeba za to zapłacić pieniędzy. Z kolei NNW kierowcy i pasażera zapewnia otrzymanie odszkodowania w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu lub utraty życia w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Co ma znaczenie przy wybieraniu ubezpieczenia samochodowego?

Jako że do awarii samochodu może dojść w każdym momencie, to warto pomyśleć o całodobowej ochronie, którą zapewnia ubezpieczenie assistance. Można liczyć na szybkie otrzymanie pomocy technicznej, medycznej i prawnej, dotyczy to kierowców i pasażerów. Jeśli ktoś odbywa zagraniczne podróże, to warto mieć assistance, bo dzięki temu uzyska się pomoc nawet poza granicami kraju. Może mieć ona postać profesjonalnego tłumacza, odholowania samochodu do mechanika, opłacenia noclegu w hotelu. W znalezieniu najkorzystniejszej oferty ubezpieczeniowej pomoże darmowe narzędzie dostępne w internecie w postaci porównywarki. Dostępny jest także kalkulator ubezpieczenia, który służy do szybkiego obliczenia szacowanej wysokości składki. Istotne jest także, czy można zawrzeć umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym przez internet. Cała procedura powinna zostać mocno uproszczona.